Syftet med Tala film - Tala liv är att skapa en mötesplats för att se bra film som berör. Efter filmen får vi möjlighet att dela våra upplevelser i en mindre samtalsgrupp, lyssna in varandras berättelser och på det sättet få en rikare filmupplevelse.
En filmkväll börjar kl. 18.30, med fri entré. Vi får en inledning till den film vi skall se. Vi ser filmen och delar oss efteråt i mindre grupper för samtal, där vi möter tre givna frågor. Vi bryter kvällen senast kl. 21.00.
Ansvarig för filmkvällarna är Mats Carlsson, pastor.
Våren 2026
22 januari
Nunnan 25 år i kloster
När dokumentären Nunnan släpptes 2007 fick världen en unik inblick i karmeliternas liv. Många har undrat vad som hänt sedan dess. Hur ser den unga nunnan på sitt livsval i dag, efter 25 år i kloster?
19 februari
The old oak
Den nedgångna puben The Old Oak för en tynande tillvaro i en alltmer avfolkad nordengelsk gruvby. När ett antal syriska flyktingar kommer till samhället blir stämningen laddad bland byborna.
26 mars
Good Will Hunting
Ett drama om den unge Will Hunting, en lite stökig kille som jobbar som städare på ett universitet, men som i hemlighet är ett matematiskt geni.
7 maj
Sentimental Value
Joachim Triers sjätte film, med nio Oscars-nomineringar, är en intim och gripande skildring av familj, minnen och konstens försonande kraft med bland andra Stellan Skarsgård, Renate Reinsve och Elle Fanning i huvudrollerna.